
O czapkach marynistycznych słów kilka
Opublikowany: 2022-05-13 11:11:04 - Kategorie: Nasze artykuły
Od dawien dawna ludzie morza noszą czapki. Jedne mają za zadanie ochronić głowę i kark przed palącym słońcem i przegrzaniem, inne zapewniają osłonę przed smagającym zimnym północnym wiatrem, jeszcze inne przed trzaskającym mrozem. W zależności od miejsca i od rodzaju wykonywanej pracy czapki marynarskie przyjęły różne nazwy i fasony.
Czapka pracownika portu i złodzieja
Już w XVIII wieku pracowników portów można było rozpoznać po charakterystycznym nakryciu głowy – czapce o prostym fasonie, opływowym kształcie, z szerokim wywiniętym mankietem, który można w razie potrzeby rozwinąć i osłonić w ten sposób uszy i kark. Dokerki zostały szybko wykorzystane przez gangi złodziei, którzy dzięki temu, że upodabniali się do pracowników portu, przedostawali się z łatwością do portu i kradli cenne ładunki. Na szczęście zła sława została szybko zapomniana – dokerki przetrwały do dziś i stały się kultowym elementem mody.
Modna marynistyczna czapka
Noszą ją młodsi i starsi, amerykańskie wojsko (umundurowanie użytkowe), celebryci i gwiazdy filmowe. Niewielka i niepozorna czapka dokerka z lnianej bądź bawełnianej tkaniny uzupełnia letnie, sportowe stylizacje, natomiast czapka z dzianiny jest bardzo dobrym dodatkiem do długiego płaszcza. Czapki w stonowanych kolorach, o tradycyjnym kroju wykonane są z najwyższej jakości materiałów, posiadają lamowane szwy i bawełniany potnik. Wersja zimowa posiada ciepłą i oddychającą podszewkę, a niektóre modele wyposażone są w ściągacze.
Czapka szyprówka
Płaską czapkę z daszkiem o okrągłym denku nosili szyprowie, kapitanowie statków, a także Kaszubi zamieszkujący nadmorskie tereny. Ten model czapki spotykany jest pod różnymi nazwami – kaszubka (większa usztywniona główka z wysokim stanem, ozdobiona haftowaną taśmą przyszytą na otoku i daszku), trawelerka (krój zbliżony do maciejówki), lenonka (inspirowana modelem czapki noszonej przez Johna Lennona), maciejówka (popularna w XIX wieku wśród chłopów, później obowiązkowa czapka do munduru Legionów Polskich).
Szyprówka – dla kogo?
Elegancką i wygodną czapkę szyprówkę może nosić każdy, kto ceni klasyczny styl połączony z komfortem użytkowania. Zimowa damska szyprówka bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z grubym swetrem, jeansami i płaszczem, letnia – w zestawieniu ze zwiewną sukienką i butami na obcasach. Panowie zimową szyprówkę mogą założyć do grubego swetra, czarnej ramoneski lub wełnianej marynarki, natomiast latem uzupełnić czapką stylizację złożoną z T-shirtu lub stylowej lekkiej marynarki. Czapki uszyte z najlepszej pod względem jakości lekkiej i przewiewnej bawełny (wersja letnia) oraz z ciepłego i oddychającego sukna wełnianego lub ze skóry naturalnej doskonale sprawdzą się w codziennych i nieformalnych stylizacjach. Współczesna moda nie zna ograniczeń i chętnie czerpie wzory z przeszłości. Bardzo dobrze, bo czapki w stylu marynistycznym dają możliwość stworzenia niebanalnej stylizacji.
Produkty powiązane
Leon - BAWEŁNA

Kaszubka Model 3 - BAWEŁNA

Chandler - WEŁNA

Skipper - WEŁNA

Navy Watch - WEŁNA

Leon - SKÓRA

Dodaj komenatrz
Najnowsze artykuły
Czy motocyklista może ubrać się modnie?
Historia i zastosowanie jednego z najstarszych materiałów na świecie
Jak elementy z filcu stały się ulubionym dodatkiem gwiazd show-biznesu?
Niezastąpione kapelusze na lato
O czapkach marynistycznych słów kilka
Len czy bawełna? Jaki materiał wybrać na lato?
Bawełna – królowa naszych szaf!
Len – najzdrowsza i najbardziej niedoceniona tkanina na świecie