O nas

Założycielką firmy Sterkowski była Anna Sterkowska, która w 1926 r., po tragicznej śmierci męża Władysława Sterkowskiego (zmarł po wypadku samochodowym), mając na utrzymaniu czworo dzieci i starą matkę, rozpoczęła handel na ówczesnym Placu Kazimierza w Warszawie. Dla rodziny był to bardzo ciężki okres, tym bardziej, że w 1929 r. zaczął się kryzys ogólnoświatowy.

Wybuch wojny w 1939 r. zastał rodzinę w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej. W związku z tym w 1941 r. także syn Anny, Zygmunt rozpoczął działalność gospodarczą w branży konfekcyjnej - produkował m.in. nakrycia głowy i skarpety.

Działalność zostaje przerwana przez wybuch Powstania Warszawskiego. Zygmunt Sterkowski wziął w nim udział jako członek oddziałów saperskich.

Ranny, nie chcąc opuszczać matki, wyszedł z Warszawy wraz z cywilami, ale jako młody 19 letni mężczyzna, został wywieziony do Anklamu do fabryki Messerschmitta, gdzie przebywał do końca wojny.

Po powrocie do Warszawy, w końcu maja 1945 r., Zygmunt wznowił działalność firmy. W okresie do 1948 r., wraz ze wspólnikiem, rozbudował firmę, która zatrudniała w tym okresie 50 pracowników. Wytwarzany był szeroki asortyment konfekcji: nakrycia głowy, koszule i palta. Niestety polityka rządu :"walka o handel" spowodowała, że firma została zniszczona domiarami.

Zygmunt ratując resztki firmy założył małą firmę rzemieślniczą i skupił się na wytwarzaniu nakryć głowy. Firma działała w Warszawie przy ul. Wolskiej 10.

W 1960 r. budynki przy ul. Wolskiej zostały rozebrane. Siedziba firmy została przeniesiona na ul. Bracką 20 lok 16, gdzie działała przez następne 45 lat.

Zygmunt Sterkowski był bardzo czynny w środowisku rzemieślniczym, pracował w Komisji Egzaminacyjnej, w Klubie Postępu Technicznego, brał udział w prelekcjach dla rzemieślników w całym kraju. Za tę działalność został odznaczony, wraz z kolegami, medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był także prekursorem szeregu nowych technologii w czapnictwie. Wraz z synami, Markiem (mgr inż chemikiem) i Jerzym (mgr inż elektronikiem) opracował technologię zgrzewania kapeluszy męskich wykonywanych z tkanin, a nie jak dotychczas z filcu.

Zygmunt Sterkowski (syn Anny) z córką Wandą. Właściciel i architekt firmy przez kilkadziesiąt lat.


W tym celu zostały sprowadzone następujące maszyny:

  • w 1970 r. z ówczesnego RFN, prasa do kapeluszy firmy BAHNER
  • w latach 1971-78 formy do kapelusz z firmy Garno z Paryża.
  • specjalistyczne maszyny szyjące PFAFF, zgrzewarki, krajarki.


W roku 1979 syn Zygmunta Marek Sterkowski rozpoczął działalność we własnej firmie pod szyldem:

"Pracownia Czapek i Kapeluszy Marek Sterkowski"

Firma funkcjonowała początkowo w Warszawie ul. Kłodzka 25, a następnie Bartoszycka 26a. Zygmunt razem z drugim synem Jerzym pozostali w Warszawie przy ul. Brackiej 20 lok 16. Działali tam do 2005 r. Marek Sterkowski rozwinął firmę. Wzrosło zatrudnienie: z 2 pracowników i 3 uczniów w 1979 r. do 15 pracowników w 1998 r. W 1991 r. w Józefowie k/Otwocka został otwarty pomocniczy zakład produkcyjny. Firma wykonuje produkcję eksportową min. do Danii i Rosji.

Opracowana została technologia czapek męskich, sportowych, na laminacie poliuretanowym. Firma stała się liczącym dostawcą nakryć głowy dla agencji reklamowych i hurtowni odzieży roboczej. Współpracowała z siecią popularnych sklepów.

Marek Sterkowski - kierownik produkcji (mistrz rzemiosła).

W chwili obecnej pracownia działa jako firma rodzinna. Specjalizuje się w wyrobie kapeluszy, czapek i mundurowych nakryć głowy dla harcerzy: beretów, kapeluszy harcerskich, czapek i kapeluszy zuchowych. Wykonujemy także różne zamówienia indywidualne.

Za pracę na rzecz środowiska rzemieślniczego założyciele i kontynuatorzy tradycji firmy zostali uhonorowani następującymi zaszczytami:

  •  za szereg innowacyjnych opracowań technologicznych Zygmunt, Marek i Jerzy Sterkowscy zostali odznaczeni Złotą Odznaką Jana Kilińskiego.
  •  Zygmunt Sterkowski został członkiem Komisji Egzaminacyjnej Klubu Postępu.
  •  Marek Sterkowski został przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej, przewodniczącym sekcji w Cechu.

My teraz

My :) Zespół firmy Sterkowski współcześnie


Tradycje obecnie kontynuowane są przez firmę:

PRACOWNIA CZAPEK I KAPELUSZY
MAREK STERKOWSKI

PRACOWNIA KAPELUSZY
JERZY STERKOWSKI

Sklep, który Państwo odwiedzają należy do firmy:

Kompania Handlowa im. Piotra Piano
Szymon Sterkowski