1926-1939

W 1926 roku Anna Sterkowska po tragicznej śmierci męża szuka sposobu na utrzymanie czwórki dzieci i matki. Podejmuje odważną decyzję zajęcia się modniarstwem. Ta zdesperowana, heroiczna kobieta w najśmielszych marzeniach nie przypuszcza, że Jej mała firma przetrwa 95 lata, a pracować w niej będą, i rozwijać ją, kolejne pokolenia Sterkowskich.  Anna pracuje wytrwale, samotnie wychowuje dzieci, opiekuje się matką. Po czasie zaczyna wspierać Ją syn Zygmunt. Po latach przejmuje prowadzenie firmy, a Jego śmiałe i wizjonerskie decyzje wpływają na rozwój i umacniają markę „Sterkowski” na rynku kapeluszniczym.


1939-1945

Nadchodzą ciężkie lata II wojny światowej i okupacji niemieckiej. Wybuch Powstania Warszawskiego, w którym Zygmunt Sterkowski bierze udział jako członek oddziałów saperskich, przerywa działalność firmy. Powstanie upada. Ocalały Zygmunt zostaje zesłany do Niemiec na roboty przymusowe. Wraca do Polski pod koniec maja 1945 roku. 


1945-1975

Znajduje wspólnika i zaczyna odbudowywać firmę, poszerzając asortyment czapek o konfekcję. W ciągu zaledwie dwóch lat firma rozrasta się do pięćdziesięcioosobowego zespołu.

Przez czterdzieści cztery lata komunizmu w Polsce Zygmunt walczy o przetrwanie firmy. Pokonuje przeszkody, które władza komunistyczna stawia na drodze prywatnym przedsiębiorcom. Firma ogranicza produkcję a wspólnik emigruje do Francji. Zygmunt Sterkowski nie poddaje się. Jest w Nim hart ducha i upór matki Anny. Działa na mniejszą skalę, szyje czapki, kapelusze, berety. Znajduje uznanie klientów, uczy wymagającego fachu następne pokolenia.

Pracuje w Komisji Egzaminacyjnej, w Klubie Postępu Technicznego, bierze udział w prelekcjach dla rzemieślników w całym kraju. W dowód uznania zostaje odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej.


1975-2010

Pasją i zaangażowaniem zaraża swoich synów Marka i Jerzego, którzy kontynuują tradycję rodzinną pod szyldami: Pracownia Czapek i Kapeluszy – Marek Sterkowski i Pracownia Kapeluszy – Jerzy Sterkowski. Wspólnie z ojcem wdrażają innowacje technologiczne, pracują nad umacnianiem marki „Sterkowski”. W dowód uznania wszyscy trzej zostają odznaczeni Złotymi Odznakami Jana Kilińskiego.

 


2010-dziś

Jesteśmy czwartym pokoleniem rodziny Sterkowskich. W 2010 roku połączyliśmy siły tworząc  Kompanię Handlową im. Piotra Piano.

Sklep, który Państwo odwiedzają oferuje nakrycia głowy wykonywane w zgodzie z tradycją, pasją, zaangażowaniem i dbałością o szczegóły.